Historia dwóch najprzyjemniejszych używek świata

29-11-2016

„Czarna jak diabeł, gorąca jak piekło, czysta jak anioł, słodka jak miłość” Mowa oczywiście o napoju pitym od dawien dawna, a mianowicie o kawie. Trudno właściwie jednoznacznie stwierdzić, co istniało wcześniej : człowiek czy kawowiec. Przed wieloma laty picie tego niezwykle dobroczynnego napoju wyglądało nieco inaczej, niż dzisiaj. Najpierw bowiem jedzono całe jagody, później wydobywano z nich ziarna, rozdrabniano je i mieszano z tłuszczem zwierzęcym. Przypuszcza się, że dopiero po roku tysięcznym zaczęto robić napar z kawy, a używano do tego początkowo zielonych ziaren.


Ciekawostką dla tych, którzy chcą poznać nieco historii kawy jest to, że słowo kawa nie pochodzi od regionu Kafa, która uchodzi za jej ziemię rodzinną, tylko od arabskiego słowa gahveh khaneh oznaczającego wino, kawę, albo każdy inny produkt, który ma pochodzenie roślinne.

W Polsce posmakowaliśmy tego pobudzającego napoju pod koniec XVII wieku, a przywędrowała ona do nas z południa Europy. Na początku pito ją na wzór wschodni, czyli bez żadnych dodatków, później jednak zaczęto smakować ją ze śmietanką, cukrem czy nawet solą!

Rozwijając temat używek, bardzo docenianym na rynku środkiem lekko odurzającym jest wino, którego pochodzenie szacuje się jeszcze na wiele lat przed naszą erą. Przed wielu laty ludziom z niższych klas nie wolno było spożywać wina, był to więc trunek dla wybranych. „ Sok bogów „ - tak opisywane były wina w mitologii homeryckiej. Prawie zawsze podawane było w ozdobnych czarach lub misach, a przed spożyciem mieszano go z wodą.
Prawdziwy rozkwit w piciu wina nastąpił jednak w czasach świetności Imperium Rzymskiego. Wtedy to na prowincjach produkcja tego szlachetnego napoju znacznie się rozszerzyła, a technologia winiarska znacznie się poprawiła.

W dzisiejszych czasach mamy bardzo dużo gatunków wina, które łechtają nasze podniebienia. Jednym z nich jest półwytrawne naturalne czerwone wino gronowe pochodzące z Mołdawii o nazwie Monastyrskyi Retsept Cabernet Sauvignon. Pochodzi ono ze szczepu uprawianego na południu Mołdawii. Wyczuwa się w nim delikatny aromat o niezwykłej nucie szafranu i fiołka. Jest to wino o szczególnie czerwonej barwie i lekko cierpkawym smaku. Jedząc dania mięsne lub sałatki owocowe, wino to będzie wspaniale się z nimi komponować.